Spływy Korytnicą

kajaki_dl3

Korytnica jest jednym z najdłuższych i najpiękniejszych dopływów Drawy o długości 43 kilometrów.

Spływ Korytnicą zaczynamy w Mirosławcu. Powyżej Mirosławca rzeka jest zbyt wąska na zorganizowanie wyprawy kajakowej. Cały szlak kajakowy Korytnicy można śmiało uznać za jeden z najpiękniejszych na Pojezierzu Drawskim. Na trasie spływu napotkamy nieczynne młyny wodne i jazy nawadniające okoliczne łąki. Są to jedyne nienaturalne przeszkody na szlaku. Największy jaz znajduje się w pobliżu leśnictwa Sówka, tuż przed granicą Drawieńskiego Parku Narodowego.

Ten szlak kajakowy doskonale nadaje się na krótkie spływy. Trzydniowe spływy Korytnicą obejmują trasę z Mirosławca do Bogdanki, gdzie Korytnica wpada do Drawy. Dalszą podróż w kajaku możemy kontynuować Drawą. Połączenie obu szlaków kajakowych, daje możliwość poznania na jednej wyprawie dwóch przepięknych rzek Pojezierza Drawskiego.

W ostatnich latach rozbudowano rzeczną infrastrukturę kajakową. Powstały nowe pomosty do wodowania kajaków i liczne ułatwienia przy przenoskach. Na spływie Korytnicą możemy zanocować na leśnych polach namiotowych, a osady ludzkie miniemy jedynie w okolicy wsi Stara Korytnica i Nowa Studnica. Na końcu jeziora Korytnickiego zobaczymy także zabudowania leśnictwa Głusko. Szlak kajakowy Korytnicy jest przez to wyjątkowo dziewiczy. Spływamy wśród sosnowych borów, a w nurcie możemy zaobserwować pstrągi i lipienie, a także wiele chronionych gatunków ptactwa wodnego.
Największe dopływy Korytnicy to Kamionka i Setnica, które stanowią nieodłączny element pierwotnego charakteru rzeki.

ZAREZERWUJ SPŁYW