Mini poradnik

Porady dla początkujących i zaawansowanych kajakarzy

Chcesz zorganizować spływ kajakowy z grupą znajomych lub w gronie rodzinnym? Nic prostszego – pod warunkiem, że zastosujesz się do naszych wskazówek. Podpowiemy Ci jak zaplanować spływ na dowolny szlak kajakowy w Polsce.

Grupa osób, z którą zamierza się płynąć, często bywa dobrana na zasadzie przyjacielskich relacji, a nie umiejętności kajakarskich. Zdarza się tak najczęściej w przypadku organizowanych firmowych spływów kajakowych, spływów integracyjnych czy obozach kajakowych. Nic nie szkodzi! W takich przypadkach spływ kajakiem ma być formą relaksu lub atrakcją, zabawą, a nie wyzwaniem dla wytrawnych kajakarzy. Podchodząc do organizacji oraz przebiegu takiego spływu z głową, możemy być spokojni o uczestników i czuć się pewnie w razie niespodziewanych sytuacji.

Przede wszystkim musisz pamiętać aby trasę spływu dostosować do umiejętności uczestników spływu, a nie odwrotnie. Poziom umiejętności grupy może być różny, a w przypadku, gdy znajdują się w niej osoby początkujące lub dzieci, wtedy trasę spływu należy wybrać spokojną, krajobrazową. Nikt nie będzie się dobrze bawił, jeśli kilka osób z grupy zostanie w tyle. Osoby o wyższym poziomie umiejętności będą zmuszone czekać trzy godziny na pozostałych uczestników, dzieci zaczną płakać w kajaku, a w czasie przeszkody słabsze osoby „zaliczą wywrotkę” i ich bagaż odpłynie w nieznane z nurtem rzeki. Sytuacja może wtedy stać się nerwowa i nieprzyjemna. Lepiej więc temu zapobiec, wybierając trasę krajobrazową i relaksacyjną.

Słuszną decyzją jest także wynajęcie ratownika lub pilota spływu kajakowego. Taka osoba szybko zauważy, którzy uczestnicy spływu radzą sobie gorzej od reszty i będzie je miała pod swoją opieką. Dodatkowym plusem jest to, że taka osoba zazwyczaj dobrze zna rzekę, którą płyniemy – mamy więc pewność, że nie zgubimy się na nieznanych nam wodach, a w razie niespodziewanych, trudnych przeszkód zostaniemy ostrzeżeni.

Doświadczony kajakarz czytając to drapie się teraz po głowie myśląc: „Tak, to prawda, ale co z osobami o wyższym poziomie umiejętności? Co zrobić, żeby im się nie nudziło na tak łatwej trasie?”. Najprostszym wyjściem z tej sytuacji byłby spływ kilkudniowy. W ciągu dwóch lub trzech dni można dobrać takie odcinki trasy spływu kajakowego, aby każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie. Zaczynając od odcinka najłatwiejszego, a kończąc na trudniejszym tak, aby każdy miał czas na oswojenie się z rzeką i kajakiem.

Najbardziej liczy się jednak zdrowy rozsądek organizatora spływu kajakowego oraz wszystkich uczestników. Na rzece należy brać odpowiedzialność zarówno za siebie jak i za pozostałe osoby z naszej grupy kajakowej. Woda to zdradliwy i niebezpieczny żywioł, należy podejść do niej z pokorą i ostrożnością, bo walka i tak niczego dobrego nam nie przyniesie. Zorganizuj spływ z głową, poinstruuj swoją grupę jak należy się zachowywać, a wtedy nic złego nie powinno się wam przytrafić, a przyjemne wspomnienia po spływie kajakowym pozostaną w pamięci na lata.

Poniżej kilka porad:

 

  • Spływ zorganizowany kontra samodzielne planowanie.

Kolejny raz wszystko zależy od poziomu naszych umiejętności pływania kajakiem oraz znajomości rzeki i terenu, przez który chcemy płynąć. Jako początkujący kajakarz lepiej zdaj się na firmę, która wielokrotnie organizowała takie imprezy (więcej)

W ten sposób nie trzeba będzie się martwić, że o czymś zapomnieliśmy lub nie dopilnowaliśmy. Do tego zadania wynajmij firmę z okolic terenu, przez który zamierzasz płynąć. Polecana przez znajomych firma z Twoich okolic może się nie sprawdzić na obcej jej rzece. Istotna jest tutaj znajomość baz noclegowych, bliskość dowozu kajaków, ewentualnie przewodnicy pracujący dla danej firmy, którzy znają daną rzekę jak własną kieszeń. Pozostaje dopytanie organizatora o trasę naszego spływu kajakowego, aby zaznaczyć ją sobie na mapie oraz o miejsca, w których będziemy się zatrzymywać na nocleg. Wybierając się na spływ kilkudniowy bądź na spływ weekendowy, lepiej wynajmij także transport bagaży busem na kolejne miejsca noclegowe. Nawet jeśli zabierzesz tylko niezbędne rzeczy, to w kajaku może się okazać, że masz mało miejsca, a płynąc skupiasz się tylko na tym aby nie „zaliczyć wywrotki” i żeby Twoje rzeczy nie zamokły. Przewożony busem bagaż będzie bezpieczny, a Ty będziesz mieć komfort w kajaku – niby drobna sprawa, a może okazać się bardzo istotna w czasie niespodziewanego deszczu lub długiej przenoski kajaków przez przeszkodę. Dobry organizator może także dowieźć nam busem rzeczy z miasta, o których w ferworze pakowania zapomnieliśmy, a są niezbędne na spływie kajakowym, takie jak choćby zapalniczka czy zwykły papier toaletowy.Czujesz się na siłach, aby samodzielnie zaplanować cały spływ? Nic nie stoi na przeszkodzie jeśli znasz odpowiednie miejsca noclegowe oraz trasę spływu. Teraz wystarczy tylko skontaktować się z firmą, która wypożycza kajaki blisko rzeki, jaką zamierzasz płynąć, zamówić odpowiednią ilość sprzętu i w drogę! Nie zapomnij tylko, że zamówienia należy dokonać stosunkowo wcześniej, bo taki spływ może planować w tym samym czasie wiele osób.
  • Przeszkody na szlaku kajakowym

Stałym elementem każdej rzeki w Polsce są przeszkody, przez które jesteśmy zmuszeni przenosić nasze kajaki i bagaże. Dodają one jednak trasie uroku i dostarczają wrażeń. (więcej)

Najczęściej spotykane utrudnienia to elektrownie wodne, śluzy i progi wodne (znajdują się między innymi na rzece Korytnicy), hodowle ryb (między innymi na rzece Drawie). Na rzekach Pomorza Zachodniego czyhają na nas także malownicze pozostałości młynów wodnych (między innymi na rzece Drawie) i budowle wojskowe jeszcze z czasów II Wojny Światowej (między innymi na rzece Piławie). W wielu miejscach natkniesz się także na powalone przez wiatr drzewa, duże, wystające ponad taflę rzeki kamienie lub okresowe obniżenie poziomu wody i bystrza. Wszystko to dodaje jednak uroku każdemu spływowi i jest zupełnie niegroźne jeśli wiemy, jak powinniśmy się wobec takich przeszkód zachować. Za niedogodność możesz uznać również konieczność posiadania biletów wstępu na odcinku szlaków kajakowych, które biegną przez parki narodowe i krajobrazowe. Musisz się z tym liczyć wybierając trasę na przykład rzeką Drawą w odcinku od miejscowości Drawno. Rzeka przepływa tam przez Drawieński Park Narodowy i jeśli chcesz płynąć dalej musisz zapłacić za bilet wstępu oraz noclegi na polach namiotowych DPN. Opłata niewielka, ale konieczna.

Nasza firma zapewni Ci rezerwację noclegów, biletów i wszystkich innych pozwoleń wymaganych na wybranej przez Ciebie trasie spływu kajakowego. Szczycimy się dobrą znajomością szlaków kajakowych Pojezierza Drawskiego i wiemy co będzie Ci niezbędne aby bez niepotrzebnych utrudnień spłynąć dowolną dla Ciebie rzeką.

  • Lepiej zabrać własny sprzęt czy wypożyczyć?

Początkującemu kajakarzowi stanowczo odradzam zakup własnego sprzętu. Spływy kajakowe są sezonowe, a sprzęt na takich wyprawach często ulega znacznemu zniszczeniu. (więcej)

Wypożyczenie całego sprzętu to niewielki koszt w porównaniu do zakupu własnego kajaka. Zastanów się także, gdzie trzymałbyś cały ten sprzęt oraz jak byś go ze sobą woził na każdą wyprawę kajakową? Nawet wytrawni kajakarze obecnie rzadko decydują się na posiadanie własnego kajaka. W razie uszkodzenia sprzętu wypożyczonego musisz jedynie zapłacić za wyrządzoną szkodę, a uszkodzony kajak zostanie zastąpiony sprawnym, aby nie trzeba było przerywać spływu – w sytuacji, gdy uszkodzisz własny kajak musisz zapłacić za jego transport do miejsca, gdzie go naprawią, zapłacić za materiały i robociznę, a z przerwanym spływem możesz się już pożegnać i planować wyprawę na przyszły rok.

W naszej wypożyczalni znajdziesz kilka nowych modeli kajaków turystycznych, możesz więc dobrać konstrukcję odpowiednią dla siebie. Nie masz pewności jaki kajak jest dla Ciebie? Wypróbuj na kolejnych spływach inne modele – na pewno znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Zakup sprzętu jest konieczny tylko dla kajakarzy pływających rzekami typowo górskimi lub szlakami morskimi. Taki kajak musi być odpowiednio dopasowany do kajakarza i rodzaju wód, po których ma pływać. Nizinna turystyka kajakowa nie wymusza na nas żadnego konkretnego modelu ani rodzaju kajaka, możemy więc w dowolnej firmie kajakowej w Polsce czy Europie wypożyczyć upatrzony przez nas kajak.

  • Wybór szlaku kajakowego

Tak jak pisałam we wstępie – przede wszystkim trasę dostosuj do wieku i umiejętności osób które z Tobą płyną, a nie odwrotnie. Spływ kajakowy ma być dla wszystkich przyjemnością i dobrą zabawą, a nie walką z kajakiem, rzeką i własnymi siłami. (więcej)

Nie zapominaj też o tym, że nawet dorośli mogą mieć kondycję słabszą niż dziecko. Trasa musi być wtedy nie tylko łatwa, ale także odpowiednio długa. Na pierwsze kilka spływów lepiej wybrać spokojne rzeki, na których wszyscy poćwiczą swoje umiejętności i oswoją się ze sprzętem oraz wodą. Dopiero trzeci lub czwarty spływ możesz zaplanować trudniejszą trasą (proponuję szlak kajakowy Drawy przez Drawieński Park Narodowy). Nie znasz rzek Pojezierza Drawskiego? Nic nie szkodzi. W wielu przewodnikach znajdziesz dokładne opisy charakteru poszczególnych rzek, przebieg trasy i miejsca noclegowe wzdłuż ich brzegów. Możesz także zdać się na nas. Znamy te okolice jak własną kieszeń, wiemy która trasa jest odpowiednia względem poziomu danej grupy, znamy wszystkie pola namiotowe i wiemy jak zorganizować Twój spływ tak, aby nie był ani nudny ani męczący. W przypadku spływów zorganizowanych dłuższych niż pięć dni, proponujemy jednodniową przerwę na odpoczynek i inne rozrywki, które możemy zapewnić.
  • Krótki spływ – jednodniowy

Jak sama nazwa wskazuje, taki spływ trwa jeden dzień, w czasie którego płyniemy przez kilka godzin pokonując około 20 kilometrów trasy spływu kajakowego. (więcej)

Nie musimy zabierać ze sobą rzeczy takich jak namiot czy zapasy żywności. Wystarczy kilka kanapek lub kiełbaski jeśli chcemy spływ zakończyć ogniskiem, napój, odpowiednią odzież i dobry humor. Możesz wypożyczyć u nas cały sprzęt, który przetransportujemy razem ze wszystkimi uczestnikami spływu w wybrane przez Ciebie miejsce, będące początkiem Waszej wyprawy. Spływ kajakowy jednodniowy, to idealna forma aktywnego wypoczynku, dla której nie musisz brać urlopu w pracy, dzieci nie opuszczą dni szkolnych, a uczestnicy spływu, którzy nie przepadają za spaniem pod namiotem nie będą do tego zmuszeni. Taka wycieczka kajakowa może się odbyć w dowolny dzień tygodnia.
  • Spływ weekendowy lub dłuższy

Organizację takiego spływu lepiej powierzyć profesjonalistom, którzy znają rzekę i tereny, przez które rzeka płynie. (więcej)

Taki spływ to nie tylko zaplanowanie noclegów, wyżywienia, wypożyczenia sprzętu czy rozplanowania trasy spływu, ale także wszelkie problemy logistyczne i tak zwane „nagłe wypadki”. Nasza firma organizuje każdego roku spływy i obozy kajakowe, w których uczestniczy od 40 do 100 osób. Zapewniamy wtedy dodatkowo zabezpieczenie medyczne, opiekę pilota/przewodnika, transport bagażu, a przede wszystkim całodobową opiekę doświadczonej kadry. Przyjemnie, bezpiecznie i bez większych problemów, czyli relaks w kajaku.

Jesteś doświadczonym kajakarzem i cenisz sobie indywidualność? Sugeruję w takim razie wybranie się na spływ traperski – tam wszystko będzie zależało od Ciebie i Twoich umiejętności w planowaniu, pływaniu kajakiem i radzeniu sobie w nietypowych sytuacjach.

  • Wyposażenie i stan kajaków turystycznych

Podstawą w każdym kajaku są wiosła, bez których nie popłyniesz daleko, uchwyty transportowe, które przydadzą Ci się przy każdej przenosce, a obowiązkowym dodatkiem jest kamizelka dla każdego spływowicza, którą zgodnie z przepisami należy mieć ubraną przez cały czas płynięcia kajakiem. (więcej)

Dodatkiem przydatnym, ale tylko na odcinkach, gdzie znajdują się jeziora, jest ster. Niektóre kajaki posiadają także elastyczną siatkę przyczepioną do pokładu dziobowego i rufowego (przód i tył kajaka) – są to tak zwane „mapniki”, które jak sama nazwa wskazuje, służą do przewożenia z nami mapy spływu tak, abyśmy stale mieli go przed oczami. Kilka modeli kajaków ma zamontowane również neoprenowe wyściółki siedzisk, podnóżki i wodoszczelne luki bagażowe. Wypożyczając kajak upewnij się, że nie jest on w żadnym miejscu uszkodzony, aby później nie musieć płacić za szkody wyrządzone przez poprzednich korzystających z niego spływowiczów. Wszelkie usterki zgłoszone przed rozpoczęciem spływu nie będą naprawiane na Twój koszt. Na trasach spływów kajakowych Drawą i Korytnicą, posiadam w naszych wypożyczalniach także specjalne składane wózki, ułatwiające transport kajaka brzegiem rzeki, w razie konieczności ominięcia przeszkody.
  • Przewodniki kajakowe

Decydujesz się na indywidualne planowanie całego spływu? W takim razie przewodnik turystyczny po rzece, którą będziesz płynąć jest niezbędny. (więcej)

Potrzebujesz przewodnika, w którym znajdziesz mapę rzeki, opis nie tylko jej walorów przyrodniczych, ale także ewentualnych przeszkód stałych (takich jak elektrownie wodne) czy miejsc noclegowych. Nie chcesz wydawać pieniędzy na przewodnik, który może Ci się już więcej nie przydać? Skorzystaj więc z sieci – czasami zawiera ona więcej informacji i przydatnych komentarzy innych spływowiczów, niż niejeden przewodnik w formie papierowej. Nie sugeruj się jednak tylko przeczytanymi informacjami. W czasie spływu pytaj napotkanych turystów o szczegóły, których mogło nie być w przeczytanym przez Ciebie przewodniku.

Spływy zorganizowane mają ten plus, że nie musisz się martwić o trasę, wyszukiwanie wcześniej przeszkód, planowanie noclegów itp. Całą wyprawę poprowadzi za Ciebie doświadczony organizator lub przewodnik, który zajmie się wszystkim niezbędnymi rzeczami i wytłumaczy Ci co należy robić w danej sytuacji, oraz czego spodziewać się po danym odcinku rzeki. To nie tylko skarbnica wiedzy o spływach kajakowych, ale także pomoc w pokonywaniu przeszkód czy w zorganizowaniu miejsca noclegowego i prowiantu.

  • Plan spływu kajakowego

Zaplanowanie wszystkich szczegółów spływu to podstawa dobrej zabawy w trakcie jego trwania. Obowiązkowo zaplanuj: (więcej)

 • Termin spływu
 • Liczbę uczestników i odpowiednią do nich ilość kajaków turystycznych
 • Podział szlaku kajakowego na odpowiednie odcinki względem możliwości uczestników spływu kajakowego
 • Noclegi, ewentualne opłaty za nie, oraz liczbę potrzebnych namiotów
 • Sprawdź miejsca w pobliżu trasy, w których będzie można uzupełnić zapasy jedzenia i napojów
 • Dostępność wody pitnej na trasie spływu kajakowego
 • Wyposażenie niezbędnego zaplecza (małe kuchenki gazowe/palniki, naczynia/papierowe talerzyki, namioty, pojemniki na napoje, itp.)
 • Numery telefonów do okolicznych leśnictw i parków narodowych, pomocy medycznej oraz zasięg telefonów komórkowych na trasie spływu
 • Umówione miejsce, w którym wypożyczalnia kajaków dostarczy i odbierze wynajęty przez Ciebie sprzęt

Nie zapominaj, że nie wszystkie rzeki biegną przez zamieszkane okolice. Spływ kajakowy Drawą, Korytnicą czy Piławą przez większość czasu odbędziesz terenami znacznie oddalonymi od jakichkolwiek miejscowości, a co za tym idzie, z dala także od sklepów, w których można uzupełnić zapasy. W takim przypadku musisz zabrać ze sobą większą ilość jedzenia i picia, a w ostateczności poprosić „firmowego” organizatora spływu o zrobienie dla Ciebie zakupów żywnościowych.

  • Przedmioty przydatne na spływie kajakowym

Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że na spływ kajakowy należy zabrać ciepłą i letnią odzież, bieliznę na zmianę, przybory toaletowe, namiot, śpiwór, karimatę, latarkę, jedzenie i picie. (więcej)

Są jednak rzeczy, o których zapominają nawet wytrawni kajakarze, a mogą się one okazać bardzo przydatne w czasie naszego spływu kajakowego.

Krzesiwo – zapałki czy zapalniczki bywają zawodne po zanurzeniu ich w wodzie lub zamoknięciu na deszczu. Cofnij się więc do czasów, gdy to krzesiwo było podstawowym narzędziem do wskrzeszania ognia. Pewne, niezawodne, niewielkie i proste w użyciu.

Pojemnik na wodę – prędzej przeżyjesz bez jedzenia niż bez wody. Płyny to podstawa naszego zaopatrzenia na spływie. Warto jest mieć ze sobą pojemnik na napój, który będziemy mogli każdego dnia napełnić i zabrać ze sobą do kajaka.

Plandeka i lina – po co? Dla dodatkowego zadaszenia na polu namiotowym, pod którym będziemy mogli usiąść razem nawet w czasie dużego deszczu. Lina powinna mieć około 10-15 metrów.

Lampa naftowa – tak jak w przypadku krzesiwa, lampa naftowa jest odporna na wilgoć czy temperaturę. Do oświetlania stołu w nocy zdecydowanie lepsza niż jakakolwiek latarka. Należy jednak posługiwać się nią ostrożnie.

Składana piłka do drewna – waży i zajmuje niewiele, a dzięki niej zorganizujesz ognisko nawet tam, gdzie nie ma możliwości zakupu drewna na ognisko od leśników.

Nóż wielofunkcyjny – zastosowanie praktycznie nieskończone, zależne tylko od Twojej inwencji twórczej i napotkanego problemu. Naprawisz nimi zamek namiotu czy śpiwora, zaostrzysz kije na kiełbaski, zrobisz kanapki. Zmieścisz go w kieszeni spodni, a zastąpi Ci połowę narzędzi i przyborów kuchennych.

Zastanawiasz się gdzie to wszystko pomieścisz? Spokojnie, kajaki są dość obszerne i dobrze zapakowany bagaż z pewnością zmieści się w kajaku. Wolisz nie dźwigać dodatkowego ciężaru w kajaku i nie martwić się bezpieczeństwem bagażu? Wynajmij przewóz wszystkich rzeczy busem na wszystkie pola namiotowe, na których zamierzasz nocować. Opcja bezpieczna, wygodna i stosunkowo tania.

Autor: Nina Tuziak