FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Wielu z Was chciałoby w wolnym czasie wybrać się po raz pierwszy na spływ kajakowy. Spędzić trochę czasu z rodziną lub znajomymi na spływie weekendowym, w sposób spokojny i leniwy na łonie natury lub w czasie spływu zorganizowanego poczuć adrenalinę, na trudniejszym szlaku kajakowym. Bez względu na to, którą opcję wyprawy kajakowej wybierzecie, musicie się do niej porządnie przygotować. Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące Was w tej kwestii pytania.

 • Jakie rzeczy mam ze sobą zabrać? zobacz
 • Na to, co powinniśmy ze sobą zabrać, ma wpływ długość zaplanowanego przez nas spływu. Na spływ jednodniowy wystarczy nam niewielki bagaż: letnie ubrania, nieprzemakalną kurtkę lub płaszcz foliowy w razie załamania się pogody i deszczu, nakrycie głowy chroniące nas przed słońcem, wygodne obuwie sportowe, coś małego do zjedzenia oraz dużą butelkę napoju. W przypadku spływu weekendowego lub dłuższego z noclegiem na polu namiotowym musimy koniecznie zabrać ze sobą ciepłe ubrania na wieczór, dodatkową parę butów, a także śpiwór, karimatę i oczywiście namiot. Nie możemy również zapomnieć o posiłkach, napojach, sztućcach i naczyniach (polecane są menażki lub jednorazowe papierowe talerzyki). Konieczne są także latarka i kilka zapalniczek aby móc przyjemnie spędzić noc z rodziną lub przyjaciółmi przy ognisku. W sytuacji, gdy nasz bagaż będzie transportowany wzdłuż trasy naszego spływu, wtedy możemy pozwolić sobie na dodatkowy bagaż, który uprzyjemni nam czas: rakiety do badmintona, piłki do siatkówki lub piłki nożnej, gitara, itp.
 • Jaki rodzaj kajaka będzie dla mnie odpowiedni? zobacz
 • Wszystko zależy od tego, co zamierzam zabrać ze sobą do kajaka i na jak długi spływ się wybieramy. Obecnie na rynku polskim możemy dostać zarówno kajaki poliestrowe jak i polietylenowe. Kajaki rodzaju poliestrowego są mało odporne na uszkodzenia, ale za to pojemne i stabilne na wodzie. Idealnie sprawdzają się w czasie spływów jednodniowych oraz w przypadku, gdy płyniemy z całym naszym bagażem, a szlak kajakowy nie ma wielu przeszkód ani miejsc, w których konieczne jest ominięcie przeszkody, poprzez przeniesienie kajaka kilka metrów brzegiem rzeki. Kajaki zrobione z polietylenu są mniej pakowne, ale bardziej wytrzymałe, ale i te kajaki możemy wypożyczyć na jednodniowe spływy kajakowe. Idealnie nadają się do tego modele kajaków Balou lub Brio. Wypożyczalnia firmy Arbruka oferuje zarówno nowe kajaki poliestrowe, jak i nowe wyprawowe kajaki polietylenowe. Posiadamy modele NATI oraz SPRINTER II. Wypożyczamy także canoe, świetne zarówno w czasie wielodniowych obozów kajakowych jak i spływów jednodniowych. Osobom początkującym będzie łatwiej płynąć w kajaku dwuosobowym, a bardziej doświadczeni kajakarze mogą spróbować swoich sił w jedynkach. Bardzo ważne jest też aby kajak był wygodny – pamiętaj, że spędzisz w nim wiele godzin.
 • Czy mogę zabrać ze sobą moje dziecko? zobacz
 • Teoretycznie nie istnieją żadne przeciwwskazania ani ograniczenia wiekowe odnośnie pływania kajakiem. Dużo jednak zależy od tego jaką trasą oraz jak długo płyniemy. Łagodnym odcinkiem, płynąc nie dłużej niż trzy godziny, możemy zabrać ze sobą dziecko do kajaka. W naszej wypożyczalni znajdują się dodatkowe foteliki do kajaków turystycznych dwuosobowych przeznaczone dla dzieci. Foteliki nie są wygodne, ale za to bezpieczne, dlatego polecamy je na krótkie odcinki spływów. W sytuacji dłuższej wyprawy kajakowej i w przypadku, gdy trasa nie jest nam znana i nie wiemy jakich przeszkód możemy się spodziewać bezpieczniej będzie zostawić dzieci do lat 10 na lądzie (na przykład w naszym obozowisku) pod opieką zaufanej osoby. W przypadku zabrania ze sobą dziecka na spływ, najważniejsza jest jednak kamizelka asekuracyjna, ciepła odzież, ręcznik, odpowiednie obuwie, skarpetki na zmianę oraz jedzenie i picie. Musicie również pamiętać, że dzieci szybko się nudzą i bardzo możliwe, że już po godzinie spływu dziecko zacznie marudzić. Aby nie zrazić naszych milusińskich do spływów kajakowych, polecam wybór jednak krótkiej i łagodnej trasy, na przykład na odcinku malowniczego parku krajobrazowego.
 • W co mam się spakować? zobacz
 • Najważniejsze jest to JAK się spakujemy, a nie W CO te rzeczy zapakujemy. Najlepszym wyjściem są oczywiście specjalne worki kajakowe, które są nieprzemakalne i pojemne. Na rynku dostępność modeli worków, toreb czy sakw wodoszczelnych jest bardzo duża. Niektóre z nich utrzymują się na powierzchni wody po wypadnięciu z kajaka. Poszczególne rodzaje toreb możecie także wypożyczyć z naszej wypożyczalni. Wielkość, a co za tym idzie także pojemność torby, należy dobrać do rozmiarów naszego bagażu oraz ilości miejsca, jaki będziemy mieli w naszym kajaku. W niektórych przypadkach może wystarczyć nawet zwykły plecak czy torba na śmieci, ale lepiej nie kuśmy losu – w wodoszczelnej torbie nasze rzeczy będą bezpieczne.
 • Pływać z bagażem czy bez? zobacz
 • Wiele osób chce zaoszczędzić i zamiast wykupić opcję przewozu całego bagażu wzdłuż trasy spływu, woli płynąć kajakiem z całym swoim dobytkiem. W przypadku, gdy jest to spływ traperski, to wyprawa z bagażem jest oczywista. Spływ traperski to wspaniała przygoda dla każdego, którą osobiście bardzo polecam. W pozostałych opcjach spływów jednak stanowczo odradzam ciągnięcie ze sobą bagażu w swoim kajaku. Przewóz rzeczy jest niedrogi, mamy przy tym pewność, że nasze rzeczy będą bezpieczne, zawsze suche i możemy też zabrać ich ze sobą więcej. Płynąc w deszczu, z dziećmi lub trudną trasą może się zdarzyć, że nasz kajak wywróci się lub napada do niego wody i zabrany przez nas bagaż zamoknie – a przecież nikt nie chce spać w mokrym namiocie, śpiworze i chodzić w mokrych rzeczach.
 • Czy wybrany szlak kajakowy jest trudny? zobacz
 • Doradzam zapoznanie się choćby powierzchownie z wybranym szlakiem kajakowym z pomocą przewodników po szlakach kajakowych w formie książkowej czy też drogą internetu. Zarówno szlaki nizinne jak i szlaki kajakowe Pomorza Zachodniego należą do łagodnych. Rzeki Pomorza Zachodniego polecam na samotny spływ osobom, które przepłynęły przynajmniej 200-300 km trasy rzekami nizinnymi. Na swój pierwszy spływ można wybrać rzeki Pojezierza Drawskiego o tak dźwięcznych nazwach jak Gwda, Korytnica, Rurzyca, Dobrzyca oraz Drawa (choć tutaj początkującym odradzam odcinek Barnimie-Bogdanka). Mimo zapoznania się ze szlakiem poprzez książkę czy internet, lepiej jest na swój pierwszy spływ zabrać ze sobą przewodnika. Osobom bardziej doświadczonym, chcącym poczuć trochę adrenaliny we krwi, polecam rzekę, której pierwsze 60-70 km górnego biegu jest bardzo trudne, z wieloma przeszkodami i wartkim nurtem – Parsętę.
 • Czy zabrać ze sobą jedzenie i picie? zobacz
 • W tym przypadku wiele zależy od tego na jaki rodzaj spływu się zdecydowaliśmy. Spływ bez opcji wożenia bagażu wzdłuż trasy spływu oraz bez cateringu, zmusza nas do wożenie prowiantu oraz napoi ze sobą w kajaku. Nie można zapominać o odpowiedniej ilości jedzenia i picia. W niektórych przypadkach (jak na przykład spływ rzeką Drawą czy Korytnicą) przez kilka dni spływu możemy nie mijać żadnej wioski czy miasteczka, w których można by zrobić zakupy spożywcze. Nasz kajak będzie wtedy cięższy, ale przynajmniej nie będziemy „umierać” z głodu czy odwodnienia. Płynąc z dzieckiem lub chcąc wybrać po prostu bardziej komfortową opcję, radzę zdecydować się na wykupienie przewozu bagaży. Nic nie będzie nam przeszkadzało czy ciążyło w kajaku, a kierowcę można poprosić o zrobienie drobnych zakupów, jeśli nasz prowiant skończy się szybciej niż myśleliśmy. Firma kajakowa Arbruka zawsze zaopatruje swoich spływowiczów w wodę pitną w czasie spływów zorganizowanych.
 • W co mam się ubrać na spływ kajakowy? zobacz
 • To zagadnienie zostało już częściowo omówione w odpowiedzi na pytanie „w co mam się spakować?”, ale w ramach przypomnienia wymienię: wygodne obuwie sportowe (w przypadku wielodniowego spływu polecam zabrać ze sobą dwie pary), letnie ubranie odpowiednie na ładną pogodę, kurtkę lub płaszcz foliowy przeciwdeszczowy, gdyby pogoda miała się popsuć i okrycie głowy chroniące przed słońcem. W przypadku spływu wielodniowego należy spakować także: ciepłe ubranie, bieliznę na zmianę oraz bieliznę kąpielową, latarkę, kilka zapalniczek i oczywiście śpiwór oraz karimatę i namiot. Przed sezonem, w niektórych marketach, można kupić specjalne obuwie do kajaka. Są to buty wykonane z neoprenu, pełne, dobrze chroniące przed zimnem i wodą. Ważne jest, aby buty zakrywały nasze palce i pięty. Takie obuwie ochroni nas w sytuacji, gdy musimy wyjść z kajaka, a nie będziemy w stanie dostrzec tego, co leży na dnie rzeki. Najważniejszy w tym wszystkim jest umiar. Należy zabrać ze sobą niezbędne rzeczy w rozsądnej ilości.
 • Spanie pod namiotem czy w ośrodku agroturystycznym? zobacz
 • Osobom, które cenią sobie wygodę polecam nocleg w ośrodku agroturystycznym. Należy jednak pamiętać, że to znacznie podniesie koszt naszej wyprawy. Agroturystyki rzadko są położone nad brzegiem rzeki, więc do kosztów należy dopisać także transport. Jest to jednak dobre wyjście na spływ rodzinny z dziećmi, osób starszych, a także tych, które źle znoszą chłodne poranki. Nocowanie w namiocie ma za to swój urok, a jego cena jest znacznie niższa od wynajęcia pokoju w ośrodku. Spływ kajakowy to nie tylko sama rzeka i kajak. To przygoda, kontakt z naturą, piękne widoki, las, świeże powietrze i siedzenie do późnej nocy przy ognisku, grając na gitarze lub smażąc kiełbaski.
 • O co mogę zapytać organizatora spływu? zobacz
 • Odpowiedź jest prosta – o wszystko, ale oczywiście ze zdrowym rozsądkiem. Warto dowiedzieć się czy dobrze zna szlak kajakowy, którym płyniemy, a przede wszystkim ile razy już nim płynął. Kolejną ważną rzeczą, którą należy się dowiedzieć jest możliwość oraz forma kontaktu z naszym przewodnikiem (w przypadku kontaktu za pomocą telefony komórkowego zapytaj również o zasięg sieci komórkowej wzdłuż rzeki i w miejscach noclegów). Rzeka może spłatać nam czasami figle i po wywrotce możemy pogubić nasze wiosła, bez których dalej nie popłyniemy, ktoś może zachorować lub z jakiejkolwiek innej przyczyny będziemy zmuszeni do wstrzymania naszego spływu. Wtedy taki kontakt z przewodnikiem będzie niezbędny. Dowiedz się także w jakich miejscach są zaplanowane noclegi i poproś o wskazanie ich na Twojej mapie. Istotnym pytaniem jest także to, jak długi będzie czas oczekiwania na nasz transport po zakończeniu spływu.
 • Czym jest spływ traperski? zobacz
 • W czasie spływu traperskiego nastawiamy się przede wszystkim na kontakt z naturą. Cały swój bagaż wozimy ze sobą w kajaku, zabieramy jedzenie i picie na wszystkie dni spływu, unikamy kontaktu z cywilizacją i omijamy najbardziej popularne miejsca na nocleg. Dodatkowe jedzenie zbieramy w lesie (grzyby, jagody, maliny) lub łowimy w rzece (polecam jednak łowienie za pomocą wędki, nie samych rąk – w przeciwnym razie możemy zostać z pustym brzuchem). Spanie w namiocie będzie jednak lepsze niż spanie pod gołym niebem, bo ranki bywają zimne, a w nocy czasami obficie pada deszcz. Jest to przygoda dla wytrwałych, ale dająca wiele radości, satysfakcji i niezapomnianych przygód.
 • W jakim miejscu zostawić mój samochód? zobacz
 • Firma kajakowa Arbruka, planuje spływy kajakowe w formie weekendowej rzekami Drawą i Korytnica tak, aby samochody można było zaparkować na polach namiotowych, tuż przy naszym noclegu. W sytuacji, gdy wybieramy się na jednodniowy spływ kajakowy, z zaparkowaniem samochodów również nie będzie problemu. Nocując w ośrodku agroturystycznym istnieje możliwość zostawienia samochodu na dozorowanym parkingu. Płynąc dłużej niż dwa dni warto skorzystać z naszych wyznaczonych miejsc parkingowych.
 • Czy do kajaka mogę zabrać ze sobą alkohol? zobacz
 • Według najnowszych przepisów prawnych osoba, która prowadzi jednostkę wodną nie może być pod wpływem alkoholu. W przeciwnym razie osoba nietrzeźwa zostanie ukarana mandatem, ale nie zostaną jej odebrane dokumenty prawa jazdy. Wypicie niewielkiej ilości alkoholu przez osobę dorosłą w czasie kilkugodzinnego spływu kajakowego nie wydaje się być aż tak straszne. Niestety osoby uczestniczące w jednodniowych czy też weekendowych spływach często znacznie nadużywają spożywanie alkoholu. Nie przejmujesz się własnym bezpieczeństwem? To pomyśl chociaż o bezpieczeństwie innych, którym możesz zagrozić, będąc pod wpływem alkoholu. Firma Arbruka, ze względu na bezpieczeństwo swoich turystów, podchodzi bardzo stanowczo do tematu nietrzeźwości uczestników zgodnie z hasłem: „Piłeś? Nie płyniesz.”. Pilot lub ratownik stwierdzając, że dana osoba jest pod wpływem alkoholu ma prawo odmówić jej miejsca w kajaku. Woda bywa niebezpieczna i zdradliwa. Nigdy nie można przygotować się na wszystkie przygody czekające nas na spływie kajakowym. Odpowiedzialność należy brać za siebie samego oraz za siebie wzajemnie. Wtedy wszyscy będziemy czuć się bezpiecznie, a spływ skończy się szczęśliwie, bez przykrych niespodzianek.