Drawieński Park Narodowy

drawienski

Drawieński Park Narodowy to największa atrakcja przyrodnicza południowej części Pojezierza Pomorskiego. Utworzony został 1 maja 1990 roku. Znajduje się na granicy województw lubuskiego i zachodniopomorskiego, w widłach rzeki Drawy i Płocicznej,. Powierzchnia parku wynosi 11018,52 ha.

 

FLORA W DRAWIEŃSKIM PARKU NARODOWYM

Naturalne bory sosnowe, lasy bukowe, dębowe i grabowe składają się na wspaniały leśny kompleks Puszczy Drawieńskiej. Na terenie Parku spotkać można wspaniałe okazy pomników przyrody. Zaliczyć do nich należy liczne skupiska 450 letnich dębów oraz buków, liczących ponad 330 lat. Lasy stanowią ponad 78% powierzchni całego Parku.
Na terenie Parku utworzono kilka pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, pozwalających na bezpośredni kontakt fauną i florą. W granicach Parku występuje 869 gatunków roślin naczyniowych. Do gatunków szczególnie cennych należą: storczyki, żurawina drobnolistkowa, rosiczki, widłaki, turzyca bagienna, wawrzynek wilczełyko, a ciekawostką przyrodniczą jest chamedafne północna.

 

FAUNA W DRAWIEŃSKIM PARKU NARODOWYM

Zwierzęta mają równie liczną i ciekawą reprezentację. Jedną z najlepiej zbadanych grup są ptaki, których w Parku zanotowano 129 gatunków lęgowych. Najcenniejsze wśród nich to: bielik, rybołów, puchacz, gągoł, włochatka, jarząbek, zimorodek, orlik krzykliwy, bocian czarny, tracze, pliszka górska oraz wiele innych.
Występuje tu także 7 gatunków gadów, a największą osobliwością jest żółw błotny. Zinwentaryzowano 13 gatunków płazów. Do najcenniejszych można zaliczyć kumaka nizinnego.
W 1978 r. powrócił na tereny Parku bóbr i stał się jednym z najliczniejszych gatunków.

Dorzecze Drawy od Drawskiego Parku Krajobrazowego po krańce Drawieńskiego Parku Narodowego to ostoja wielu gatunków ryb. W Drawie i Płocicznej tarło odbywa troć wędrowna, licznie występuje także pstrąg i lipień. W jeziorze Ostrowiec żyje, bardzo rzadka troć jeziorowa. Ogółem w wodach Parku występuje około 37 gatunków ryb, w tym takie jak: sieja, sielawa, certa, brzana, piekielnica i restytuowany łosoś. Wody Parku są istnym rajem dla wędkarzy ponieważ Drawa i zachodnie brzegi jezior Sitno i Ostrowiec są udostępnione do wędkowania. Jest to szczególnie cenione miejsce przez uprawiających wędkarstwo muchowe.

Drawieński Park Narodowy chroni krajobraz sandrowych, południowych skłonów Pojezierza Pomorskiego. Jest to piękny, urozmaicony, młody krajobraz polodowcowy. Forma geologiczna tego obszaru została ostatecznie ukształtowana przez cofający się lądolód podczas ostatniego zlodowacenia.
Rzeka Drawa i jej liczne dopływy stanowią ogromną wartość przyrodniczą i turystyczną Parku. Spływ Drawą przez Drawieński Park Narodowy należy do największych atrakcji kajakowych w Polsce. W Parku Drawa ma zmienny charakter, raz płynie spokojnie, leniwym nurtem, a na kolejnym odcinku przyspiesza, nabiera impetu i charakteru rzeki górskiej.

Na terenie Parku znajdują się liczne terytoria lęgowe ptaków dlatego istnieją ograniczenia w organizowaniu spływów kajakowych. Od końca lutego do 1 lipca spływ kajakowy przez teren Parku nie jest możliwy.

Wzdłuż Drawy znajduje się pięć pól namiotowych wyznaczonych przez służby parku. Są to tak zwane bindugi, czyli rozległe polany, które w przeszłości służyły za miejsca składowania drewna przeznaczonego do spławiania w dół Drawy i dalej do Noteci. Są to kolejno Biwak Barnimie, Bogdanka, Sitnica, Pstrąg i Kamienna.
Przed ostatnim postojem w granicach Parku znajduje się zabytkowa elektrownia wodna. Warto zwiedzić ten niezwykły przykład XIX wiecznej architektury przemysłowej, który mimo upływu lat cały czas pełni swą funkcję. Jest to również ostatnia stała przeszkoda przed wypłynięciem z parku.

W ostatnich latach we wsiach położonych w granicach Parku powstało wiele gospodarstw agroturystycznych, pól namiotowych i przystani. Są one przygotowane do obsługi ruchu turystycznego, który ma coraz większe znaczenie dla gospodarki regionu. Najliczniejszą grupa turystów odwiedzających Drawieński Park Narodowy są amatorzy spływów kajakowych. Wielu animatorów turystyki z terenu Polski uważa, że szlak kajakowy rzeki Drawy jest najatrakcyjniejszym nizinnym szlakiem kajakowym.